Menü
Cilt tipim için hangi nemlendiricileri tercih etmeliyim?

Cilt tipim için hangi nemlendiricileri tercih etmeliyim?

Cilt tipi fark etmeksizin her gün nemli tutulan cilt, parıldayan ve pürüzsüz bir kalıcı görünüm sağlar. Uzmanlar cilt sağlığı için nemli bir cildin çok önemli olduğunu belirtiyor. Bu nedenle cilt rutininde nemlendirici kullanılması önemli bir ihtiyaç haline geliyor. 

Peki hangi aşamada nemlendirmeye başlamalısınız?

Nemlendirme öncesi cildin makyajdan ve kirden arındırılmış olmasına dikkat edin. Temiz cilde uygulanmayan nemlendirici güzel emilim sağlamaz. Yüze gerekenden fazla nemlendirici sürmek, cildin daha fazla nemli kalmasını sağlamaz. Cilt ihtiyacı kadarının emilimini yapar. Bir diğer önemli nokta ise cildinizi tanımaktır. Yaşınıza ve cilt tipinize göre nemlendiriciyi seçmek, en verimli sonucu almanızı sağlar.

Yağlı/karma ciltler için doğru tercih: Yağlı ve karma cildesahip kişiler nemlendirici kullanmayı gereksiz görmemelidirler. Aksi takdirde cildin erken yaşlanmasına sebep olurlar. Krem nemlendiriciler yağlı ciltleri daha fazla yağlandırdığından su bazı veya aleo vera içeren matlaştırıcı özelliğe sahip ürünler karma ve yağlı ciltler için doğru seçenektir. 

Kuru ciltler için doğru tercih: Kuru ciltlerin sebebi genellikle aşırı güneş ışığına maruz kalma ve genetik gibi faktörlerdir. Doğru nemlendirici tercihi bu cilt tipleri için nem veren maddeleri barındıran ve ciltte nem tutmayı sağlayan formüle sahip ürünler olmalıdır.

Normal ciltler için doğru tercih: Normal ciltler genelde yağ ve nem dengesi olan ciltlerdir. Çok kuru ve çok yağlı olmaması nedeniyle bu dengeyi korumak, ince çizgi ve kırışıklıklara önlem almak adına su bazlı nemlendiricileri tercih edebilirsiniz.

Hassas ciltler için doğru tercih: Güneşin zararlı ışınlarından korunmak hassas ciltler için her zaman önem arz etmektedir. Bir çok sorunun önüne güneşten korunarak geçilebildiği için nemlendirici tercihinde de koruyucu odaklı ürün tercihi yapılmalıdır.

Olgun ciltler için doğru tercih: Olgun yaşlarda ciltteki yağ üretimi azalır bu sebeple cilt kurumaya daha yatkın hale gelir. Hormon düzensizliği de bu sebeplerden biridir. Bu nedenle nemlendirici seçiminde besleyici, yaşlanma karşıtı ve yoğun nemlendirici özelliğe sahip ürünler tercih edilmelidir.