Menü
Ciltteki gözenekler nedir, neler yapılmadılır?

Ciltteki gözenekler nedir, neler yapılmadılır?

Cildimiz, vücudumuzdaki en geniş alana sahip olan ve çok özen gösterilmesi gereken organlarımızdan biridir. Cildimize gerekeni verebilmek için de öncelikle onu tanımamız gerekiyor.

Gözenekler bir çok cilt sorununun temelini oluşturuyor. Kişiye göre değişmekle birlikte yağlı, karma veya siyah nokta problemleri bulunan kişilerin çoğunlukla geniş gözeneklere sahip olduklarını söyleyebiliriz. Bu sebeple gözeneği küçültmeye yarayan ürün veya yöntemler tercih edilebilir. 


Aslında gözenekler cildin kendi yapısında bulunan ve cildin nefes alımını sağlayan sağlıklı bir özelliktir. Dikkat edilmesi gereken nokta gözeneklerin büyümeye başlamasıdır. Tıkanan gözenekler büyümeye başlayarak daha fazla kir tutmaya başlar. Ciltte başlayan sorunların artmasıyla gözeneklerinizin büyüdüğünü ve daha çok bakıma ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz.

Gözenekler için neler yapılmalı?

  • Günlük rutin aktivitelerimizde dahi cildin havayla teması her zaman gözeneklerin dolmasına sebep olacaktır. Bu kaçınılmaz bir durum olmakla beraber sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere yüzü yıkamak, gözeneklerin zamanla yağlanması ve siyah noktaya dönüşümünü önler.

  • Güneş koruyucu kullanımı diğer birçok cilt probleminin önüne geçtiği gibi gözenekler adına da çok önemlidir. Güneşten ne kadar az zarar alınırsa cildiniz o kadar sıkı kalır. Sıkı kalan cilt gözeneklerin büyümesi ve belirginleşmesinin önüne geçer.

  • Cildin sıkılığını koruması için gerekli olan vitaminleri  almak cildi daha pürüzsüz bir görünüm katar ve cildinize aydınlık getirir.

  • Günlük yapılan makyaj mutlaka uykuya geçmeden önce temizlenmelidir aksi takdirde gözeneklerin dolmasını ve cildin nefes alımının önüne geçer.