Menü
Lekelerden kurtulmanın yolları nedir?

Lekelerden kurtulmanın yolları nedir?

Cilt lekeleri birçok kadının kurtulmak istediği bir problemdir. Lekenin sebepleri arasında; güneş ışınları, bazı kronik rahatsızlıklar, ağda ve gebelik gibi durumlar yer alır. Lekelenmelerin meydana gelmesine karşı uygulanan doğru cilt bakımlarıyla birlikte doğru ürünlerin tercih edilmesi, lekeleri geçirebilmektedir. Yapılan cilt bakımı; istenilen pürüzsüz, lekesiz ve sağlıklı bir cilt görünümünün kapısını sizlere açmaktadır. Bununla beraber her leke türüne uygulanan yöntem de farklı olmaktadır. Leke türleri şu şekildedir:

  • Akne
  • Melazma
  • Doğum lekesi
  • Vitiligo
  • Güneş lekesi
  • Çiller

Leke geçirme aşamalarında öncelikle cilt tipi mutlaka tanınmalıdır. Buna bağlı olarak derin veya yüzeysel lekeler tespit edilmelidir. Çoğu leke ciltte bu iki şekilde de yer almaktadır. Bu sebeple birden fazla aşamayla uygulanan cilt bakımı daha olumlu cevap verir. Yüzeysel lekelerde krem ve maske oldukça işlevlidir. Bu sayede hem görünen lekeler ciltten arındırılır hem de ileride oluşabilecek leke ihtimali azaltılır. Daha derin lekeler içinse uygun cihaz kullanımı da yeterli çözümü sağlayacaktır. Cihaz kullanımından önce bir dermatologtan yardım alabilir, sorununuzun temeline göre hangi işlemi tercih edeceğinize karar verebilirsiniz.

İnternette lekeler için pek çok tarif yer almaktadır fakat evde yapılabilir her tarif, cilt için yararlı değildir. Bu sebeple doktor tavsiyesi almadan gerek doğal gerek dışarıdan aldığınız ürünleri uygulamaktan kaçının. Özellikle limon ve sirke ile yapılan tarifler cildi tahriş edebilir, hassas cilde sahip kişilerde daha büyük sorunlara yol açabilir.