Menü
Vücudumdaki çatlakları nasıl giderebilirim?

Vücudumdaki çatlakları nasıl giderebilirim?

Çatlaklar, çoğunlukla kadınlarda görülen ve estetik bir kaygıya yol açan zaman zaman özgüven gibi psikolojik durumları etkileyen bir deformasyondur. Yaygın bir problem olduğu gibi genellikle karın, kol, bacak, bel ve kalçada görülür. Yol açtığı görünüm sebebiyle kişiyi mutsuz edebilir veya giyim tarzını etkileyebilir.

Genel olarak çatlaklar nedir?


Çatlaklar, dermis adı verilen tabakanın aşırı gerilmesiyle incelen deride oluşan bir görüntüdür. Gözle görülen incelik bazen beyaz bazen de kırmızı veya mor olarak görünebilir. Bu görünümün sebebi çoğunlukla farklılık gösterir. Başlıca sebepler olarak; hızlı kilo alıp verme, hormonal değişiklikler veya doğum örnek gösterilebilir. 
 

Peki deri çatlağı nasıl geçer?

  • İlk oluştuğunda fark edilen çatlağın çözümü çoğunlukla daha kolay ve hızlı gerçekleşir. Çünkü gerilme sonucu oluşan bu görünümün kendiliğinden geçmesi beklenmemeli önüne geçilmelidir.

  • Vücudunuzun nemli kalması, hem cilt sağlığı hem de deri çatlakları için en önemli etkendir. Bu sebeple günde içmeniz gereken su miktarının altına inmemeye özen göstermelisiniz. Su ihtiyacınız harici nemli bir cilt için özellikle duştan sonra doğal yağlar ve kremler ile kendinizi kuru ciltten koruyabilirsiniz.

  • Vücudunuzun günlük vitamin ihtiyacını karşılamaya özen gösterin ve balık tüketiminizi arttırın.

  • Hızlı veya aşırı kilo alıp verme durumlarından kaçınmak adına daha sağlıklı bir diyet programı denemeyi tercih edebilirsiniz.  Yanlış bir kilo alıp-verme yöntemi, çatlak oluşumuna sebep olacağı gibi sağlığınızı da tehlikeye atmaktadır.

  • Cildinize uygun krem ve yağ gibi cilt bakım ürünleri vücudun nem oranını arttırarak hem olası çatlakları önler hem de var olan çatlak görünümünü azaltır.

  • Her gün yapacağınız düzenli yürüyüşler de tahmin edemeyeceğiniz kadar çatlaklara iyi gelecek. Fakat yürüyüşler harici aşırı egzersiz ile vücudun spesifik bir bölgesini fazla zorlamak da yanlıştır ve çatlak oluşumuna sebep olabilir. Dengeli ve düzenli spor yapmak tercih edilmelidir.

  • Hormonal bozuklukların yol açtığı çatlakların önüne geçebilmek için düzenli olarak sağlık kontrolleri yaptırılabilir.

Çatlak görünümünün geçmesi kullanılan ürün veya tercih edilen yönteme bağlı olarak değişiklik gösterir. Erken fark edilen çatlak ve azaltma işlemleri, geç vakte bırakılanlara kıyasla daha çabuk gerçekleşmektedir.