Menü
Yağlı cildin sebepleri ve yağlı cilt bakımı.

Yağlı cildin sebepleri ve yağlı cilt bakımı.

Birçok cilt çeşiti arasından biri de yağlı cilt tipidir. Büyük ölçüde genetiksel olan yağlı ciltler, dış etkenlerden de çok etkilenirler. Dış etkenlerin başında az su tüketimi ve sağlıksız beslenme gelmektedir.  Düzenli bir rutin haline getirilen bakım, cildin genel olarak yağlı ve parlak görüntüsünün önüne geçer. Özellikle genç yaşlarda kendini belli eden yağlı cilt tipi, yaş ilerledikçe yağ ve sebum üretiminin azalmasıyla ciltteki yağ sorunu da azalır.

Sebum üretiminin fazla olması yağlı cilt problemine yol açan sebeplerden biridir. Sebum üretiminin dengesini bakım ürünleriyle sağlamak bu noktada yağ probleminin önüne geçmektedir. Dengenin kontrole alınmaması durumunda, ilerleyen vakitlerde gözenek problemleri ortaya çıkmaktadır. 

Yağlı cilt bakımı nasıl yapılır?

  • En önemli başlangıç cilt temizliği ile olmalıdır. Cildi tahriş etmeden, yağlı cilt tipine uygun jel temizleyiciler ile cildi derinlemesine temizleyin. Jel, özellikle yağlı cilt için birebir olup yağın kurumasını sağlar.

  • Temiz cilde gözenek küçültme etkili ürünler uygulanarak, yağların birikeceği alanı küçültme sağlanmış olunur.

  • Yağlı ciltlerin en çok kaçındığı durumlardan biri nemlendirici kullanmamaktır. Yağlı cilde nemlendirici gerek duymamak, yapılan en büyük hatalardan biridir. Her cilt tipine özel nemlendirici olmasıyla beraber, uygun bir nemlendirici kullanımı ciltteki sebum dengesi için önemlidir.

Zinc PCA/Çinko PCA nedir ve neden önemlidir?

Çinko PCA, doğal olarak vücudumuzda üretilen bileşenlerden biridir. İçeriğinin yapısı sayesinde aknelerin sebep olduğu iltihabı kurutur, yağlı cilt problemine sebep olan sebum üretimini azaltır,  yağ bezesi oluşumunu önler ve cilt için doğal nemlendirme sağlar. 

Vücuda sağlanan Çinko PCA takviyesi ile birçok cilt probleminin önüne doğal bir yöntemle geçilmiş olunur.